«برخی از احکام و مسائل نماز شب»

1-  وقت نماز شب:

نماز شب را در هر موقع شب می توان خواند، ولی بهتر است که در نزدیکی اذان صبح خوانده شود. امام خمینی در تحریر الوسیله می فرماید: وقت نماز شب از نیمه شب تا فجر صادق است و هنگامسحر از سایر مواقع بهتر است و تمامی ثلث آخر شب سحر محسوب می شود و افضل از آن خواندن نماز شب نزدیکی های فجر است.

2- برای نماز شب می توان به نماز شفع و وتر اکتفا کرد. و هنگام تنگی وقت می توان تنها به نماز وتر اکتفا نمود.

3- کسانی که برای خواندن نماز شب بعد از نیمه شب عذری دارند، کسی که می ترسد خواب بماند و نماز شب از او فوت شود و شخص مسافر می توانند نماز شب را پیش از نیمه شب بخوانند.

4- خواندن سوره در 8 رکعت نماز شب لازم نیست و می توان فقط به خواندن سوره حمد اکتفا کرد. همچنین قنوت در رکعت های دوم مستحب است و می توان بدون قنوت خواند.

5- نماز وتر یک رکعت است و می توان بدون قنوت بجا آورد.

6- لازم نیست همه یازده رکعت را پشت سر هم و در یک مجلس خواند، بلکه می توان در دو سه نوبت خواند و این بهتر هم هست.

7- اگر نماز شب از کسی فوت شد، می توان قضای آن را روز بعد به جا آورد.

8- نماز شب و قضای آن را می توان در حین راه رفتن و در ماشین و هواپیما و ... نشسته بجا آورد. ولی بهتر است در حال ایستاده و در مکان مخصوص خوانده شود.

«آمادگی برای نماز شب»

1- در طول روز تقوا پیشه کنیم، از گناهان صغیر و کبیر پرهیز کنیم، تا توفیق بلند شدن برای نماز را بیابیم.

2- هنگام خوابیدن با وضو باشم، از تلاوت قرآن، دعا و تسبیحات حضرت زهرا (س) غافل نشویم و از خدا بخواهیم به ما توفیق بیدار شدن را بدهد.

3- بعد از بیدار شدن شکر خدا را بجای آوریم، سپس مسواک بزنیم، امام صادق (ع) فرمود: «وقتی باری نماز شب بلند شدی، مسواک بزن (تا دهان تو پاکیزه و خوشبو باشد).»

4- پس از بیدار شدن و مسواک زدن وضو بگیریم و خود را به عطریات معطر کنیم، پیامبر (ص) فرمود: «دو رکعت نمازی که شخص متعطر می گذارد افضل است از هفتاد رکعت نماز که غیر متعطر بجا آورد.»

5- هنگام خواب برای آنکه به موقع بیدار شویم آیه آخر سوره کهف را قرائت کنیم.

امام صادق (ع) فرموده است: که این آیه را بخوانی در هر ساعت از شب که اراده کنی برخیزی و این به تجربه نیز ثابت شده است:

قُل اِنَّما اَنا بَشَرٌ مِثلُکُم یُوحی اِلیِّ اِنَّما اِلهُکُم اِلهٌ واحِدٌ فِمِن کانَ یَرجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلیَعمَل عَمَلاً صالِحاً وَ لا یُشرِک بِعِبادَهِ رَبِّهِ اَحَداً.

وَالسَّلامُ علی عِبادِ ا... الصّالِحین

التماس دعا